Son 1 yıldır bütün etkinliklerimizi, toplantılarımızı ve eğitimlerimizi uzaktan gerçekleştiriyoruz. Verimli etkinlikler için etkin bir fasilitasyona ihtiyaç olduğunu uzaktan çalıştığımız dönemde daha fazla hissettik. Dikkatimizi dağıtacak mailler, mesajlaşmalar aynı zamanda dikkatimizi toplamamız gereken etkinlikler ve eğitimler hepsi aynı ekranda. Odaklı çalışabilmek için sanki bir sınav içindeyiz.

Daily etkinlikleri de Agile takımların hergün gerçekleştirdiği 15 dakikalık zaman sınırının en verimli bir şekilde geçirilmesi gereken etkinliklerden birisidir. Bu yazımda da daily etkinliğinin verimli geçirilmesi için önerilerimi belirteceğim.

Daily etkinlikleri için kullanılan ekranın bir takım üyesi tarafından paylaşıma açılması. Jira, Microsoft TFS, Excel vb. bir uygulama kullanılmıyorsa product backlog ve sprint backlog için bir uygulamanın kullanılması çok önemlidir. Daily etkinliklerinde de sprint backlog’un bir takım üyesi tarafından paylaşıma açılması tüm takımı backlog’a odaklı daily yapmasını sağlayacaktır. Free formatta konuşma olmasının mutlaka engellenmesi gerekiyor. Yoksa süre çok uzuyor ve detaylara girilebiliyor.

Sıra ile herkesin bilgi vermesi. Herkesin sıra ile bilgi vermesi uzaktan gerçekleştirilen tüm etkinliklerde olduğu gibi daily’nin verimli geçirilmesi önemlidir. Alfabetik sıraya göre veya birbirimize söz vererek ilerleyebiliriz. Birbirimize söz vererek ilerlediğimizde bir gecikme olduğunu düşünüyorsanız alfabetik sıra en garanti yöntemdir, şaşmaz 🙂

Belli günler tüm sprint backlog’un gözden geçirilmesi. Daily etkinliklerinde zaman zaman takım üyeleri üzerinde çalıştıkları PBI’larla ilgili bilgi verdiklerinden kalan işlerle ilgili atlamalar olabiliyor. Haftada bir veya iki defa tüm backlog’un/öncelikli PBI’ların üzerinden geçmek, açıkta veya atlanan bir PBI’ın olmasını engelleyecektir.

Sprint Goal’un görünür olması ve değerlendirilmesi. Scrum takımlarının sprint bazlı olarak belirledikleri bir goal bulunmaktadır. Sprint Goal, sprint boyunca tüm takımın odaklanmasını sağlayan bir hedef, hedefin de görünür olması farkındalığı artıracaktır. Kullandığınız uygulamadaki taskboard’da görünür olması sağlanmalıdır ya da daily sonrası sprint goal değerlendirmesi yapılabilir.

Burndown chart’ların değerlendirilmesi. Scrum takımlarının daily etkinliği sonrası efor ve velocity (story point) bazlı burndown chart’ların kullanılıyor olması takımın sprinti etkin değerlendirmesini sağlayacaktır. Takımın daily etkinliği sonrası sprint planına göre ilerleyişini değerlendirilip ve uygun kararlar alınabilir. Dijital bir uygulama kullanılıyorsa chart’lar otomatik çizileceğinden takımın operasyonu da azalacaktır.

Previous articleLead ve Cycle time metriklerinin Scrum takımında kullanımı
Next articleEtkin Product Owner’ın özellikleri
Telekomünikasyon ve bankacılık sektöründeki 15 yıllık deneyime sahip Muhammed, kariyeri boyunca Agile rollerin hepsini deneyimle fırsatı yakaladığı gibi kurumların Agile dönüşümüne liderlik yapan pozisyonlarda da çalışmıştır. Elde ettiği tecrübeyi de kurucusu olduğu AgilePortal.net, OnlineAkademi.co ve BileneSor.co üzerinden paylaşmaktadır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here