Scrum Master belirleme kriterleri kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Şimdiye kadar tecrübe ettiğim iki farklı model hakkında bilgi verip seçerken de dikkat edilecek noktaları belirteceğim.

İlk model Scrum Master’ın atama usulü ile belirlendiği modeldir. Bu modeli benimseyen kurumlar büyük projeler için SM ataması yönetim tarafından yapılır. Özellikle proje büyükse, birçok takım tarafından çalışılacaksa, satın almaların olduğu gibi projelerin yapıldığı kurumlarda yönetim tarafından bu yetkinliklere sahip birisi SM olarak atanabilir.

İkinci model ise Scrum Master’ın takım tarafından seçildiği modeldir. Takım Scrum Master rol ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirebilecek adayı seçebilir.

Scrum Master seçiminde dikkat edikecek noktalar;

Scrum Master takımın Scrum’ı doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamakla sorumludur. Bu anlamda kendini sürekli geliştirecek, araştırmalar yapacak bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Takımın engellerinin ortadan kaldırılmasında sorumlu olduğundan iletişim yetkinliklerinin yüksek olması önemlidir. Hem diğer takımlarla, paydaşlarla hem de yönetimle sürekli iletişim halinde olacağından iletişim yetkinliklerinin üst seviyede olması önemli.

Kaizen kültürünü benimsemiş birisinin olması önemli. Çünkü sürekli iyileşmeyi benimsemiş birisinin olması Agile prensiplerlere uygun pratikler geliştirmesini sağlayacaktır.

Ürün konusunda uzman olması beklenmiyor, yalnız organizasyonu tanıyor olması, iletişimde bulunması gereken ekipleri tanıyor olması fayda ve hız kazandıracaktır.

Takımın impediment’larının çözülmesinde takıma liderlik yapması beklenir. Bu anlamda lider özelliklere sahip olması da fayda sağlayacaktır.

Takım içindeki sorunları çözmekle sorumlu olduğu için birebir koçluk sağlayabilmek yetkinliklere sahip olması fayda sağlayacaktır.

Birçok etkinlikte fasilitasyonu sağlayacağından toplantı fasilitasyon tekniklerini bilmesi verimli etkinliklerin geçirilmesini sağlayacaktır.

Şeffaf, cesaretli, saygılı, fikirlerini açıklıkla dile getirebilecek özellikler de Scrum Master’da beklenen özelliklerdir.

Previous articleScrum Master kim değildir?
Next articleProduct Owner rol ve sorumlulukları
Telekomünikasyon ve bankacılık sektöründeki 15 yıllık deneyime sahip Muhammed, kariyeri boyunca Agile rollerin hepsini deneyimle fırsatı yakaladığı gibi kurumların Agile dönüşümüne liderlik yapan pozisyonlarda da çalışmıştır. Elde ettiği tecrübeyi de kurucusu olduğu AgilePortal.net, OnlineAkademi.co ve BileneSor.co üzerinden paylaşmaktadır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here