Scrum Guide’ın 2017 yılında yapılan güncellemesinde ise Scrum’ın yazılım dışı alanlarda da kullanılabileceği belirtildi. Scrum’ın her alanda uygulanabileceğine inanıyorum. Farklı sektörlerde tonlarca da örnekler mevcut. Daha önce Scrum’ın satış alanına uygulandığı örneklere tanık olmuştum. Banka şubesinde Scrum’ın pilot deneme fikri geldiğince oldukça heyecanlanmıştım. Bilmediğim, tecrübe etmediğim bir alanda bildiğim bir yöntemi uygulayacaktım.

Banka şubesinde Scrum uygulanabilmesi için öncelikle şubedeki işler hakkında fikir edinmeli ve bir konsept oluşturulmalıydı. Yaklaşık 2 hafta şubedeki işlerin takibi yapma, gözlemleme fırsatım oldu. Sorularımızın cevabını araştırdık. Şube çalışanlarına Agile ve Scrum konuları hakkında eğitim verdik ve bilgilendirmeler yaptık. İlk etapta scrum çerçevesine nasıl uygulayacağımızı hangi pratikleri ekleyeceğimizi belirledik.

Şubedeki tüm hedeflerden sorumlu, ne yapılacağı konusunda karar verici durumda olan şube müdürünü Product Owner. olarak belirledik. Takım da kendi içinden şube süreçlerine hakim yetkin birisini Scrum Master olarak belirledi. Diğer tüm şube çalışanları ise Development Team’i oluşturdular.

Sıra product backlog’u oluşturmaya geldiğinde product owner rolünü üstlenen şube müdürü ile yakın bir çalışma içinde bulunduk. Şubeden beklenenleri, hedefleri kalem kalem ortaya çıkarılmasını sağladık ve bunları  da Epic PBI olarak belirledik. Epic PBI’lardan da haftalık koşacağımız sprintler için PBI’lar oluşturduk.

Takımla beraber ilk planlama toplantısı için product owner’la beraber sıkı bir hazırlık yaptık. PBI’larımız net bir şekilde ortaya koyduk. Hedeflere uygun olarak da development team kişi bazlı hedefler verdiler ve product owner ile haftalık hedefler konusunda hemfikir oldular.

Günlük olarak development team’deki arkadaşlar daily scrum’ları yaptılar ve hedeflerindeki son durumu günlük takip ettiler. Aralarında bilgi alışverişinde bulundular. Bir hafta sonra ise review toplantısında haftalık hedeflerindeki son durumu paylaştılar, geri bildirimde bulundular. Retrospective toplantısında ise başta şube olarak kendilerini değerlendirdiler, aksiyonlarını belirlediler. Sonrasında da bölge müdürüne, genel müdürlüğe iletilecek impediment’ları ilettiler.

Pilot çalışma sırasında development team’den, product owner’dan ve bölge müdüründen oldukça olumlu geribildirimler alındı. Gişeden portföy sorumlularına, şube müdürüne kadar tüm şube çalışanları satış odaklı çalışmaya başladılar, söz verdikleri hedeflere ulaşmak için daha fazla çaba gösterdiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Scrum’da proje yöneticisi var mı?

Scrum’da scrum master, product owner ve development team dışında bir rol yok gözüküy…