22 yıldır Scrum hayatımızda. Çoğunlukta da yazılım geliştirme alanında kullanıldığı ile ilgili örnekler mevcut. Peki yazılım dışında da Scrum örnekleri mevcut mu?

Daha önce “Scrum Pazarlama” ve “Özel Hayatta Agile” yazılarımda yazılım dışı alanlarda kullanımı ile ilgili örnekler vermiştim.  İnternette de personal agile ile ilgili kitaplar, yazılar gördüm. Çocuğunun ev ödevini, kilo verme çalışmalarını Agile yaklaşımlarla takip eden örnekler duydum. Benim de özel hayatımda uyguladığım ve okuduğum Agile uygulamalarla ilgili derlediğim örneklerle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Verimlilik, üretkenlik en çok ilgimi çeken kelimeler, bununla ilgili birçok yazı okudum. Özellikle hayatı başarılarla dolu insanların uygulamaları daha çok ilgimi çekti. Onlarca da üretkenlik ile ilgili mobil uygulama denedim, yorumlar okudum. Free versiyonunda birçok özellik barındırmasından dolayı özellikle Trello’nun ön plana çıktığını gördüm. Fiziksel olarak evinde board’ları olan örnekler de vardı. Ama gün içinde fiziksel board’a ulaşımımız olamayacağından online candır. 🙂

Kullanılan board yöneteminden bağımsız olarak Scrum ritüellerinin hepsini veya faydalı olacağını düşündüklerimizi hayatımızda uygulayabiliriz. Aslında her zaman da bu ritüellerin bir benzeri kafamızın bir yerlerinden geçiyor. Sadece bu düşüncelere biraz daha disiplin uygulayabiliriz.

Böl ve Ye

Agile yaklaşımların prensiplerinden olan, hayatı başarılarla dolu insanların belirttiği küçük parçalara böl ve ye mantığını hayatımızda da uygulayabiliriz. Bazı işler gözümüzde o kadar büyük gözüküyor ki başlamaya bile cesaret edemiyoruz. Küçük parçalara bölüp aksiyonlar alarak büyük işleri tamamlayabiliriz.

Planla, Değerlendir

Haftalık sprintler planlanabilir. Her sabah da günlük öncelikli işler belirleyip gününüz en verimli saatlerine en önemli işler planlanabilir. Tabii ki olmazsa olmaz da haftalık değerlendirme. Neleri geliştirmemiz gerekenler bu değerlendirme sırasında ortay açılabilir, aksiyon planı yapılabilir.

Sadece günlük 5 dk, haftada bir de 30 dk lık bir değerlendirme ve planlama süresi ile daha verimli hale gelebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Scrum’da proje yöneticisi var mı?

Scrum’da scrum master, product owner ve development team dışında bir rol yok gözüküy…