Minimum Viable Product terimi ilk defa Frank Robinson tarafından kullanılmış Eric Ries tarafından yaygınlaştırılmış. Türkçe’ye çevrilmiş hali ile Mininmum Yaşayabilir Ürün diyebiliriz. Product lifecycle’nda baktığımızda ürünün ilk kullanılabilir, gelir getiren hali diyebiliriz.

MVP ile,
-Riske karşı yatırım getirisine sahip üründür. Son kullanıcılar tarafından test edilmesi sağlanmış olup yapılan hataların erken farkedilmesini ve çözüm bulunmasını sağlar.
-Pazarda yaşayabilecek bir özelliğe sahiptir. Ürünü erkenden pazara çıkarılması sağlanmış olur.
-Müşterilerin para ödeyebileceği bir üründür, bir gelir kaynağıdır. Aynı zamanda müşterilerin ürünü benimsemesi sağlanmış olur.
-Fikirlerin test edildiği üründür. İdeal hedefe ulaşmak için ara ara release’lerl fikirler test edilmektedir.
-Zaman ve para açısından en az harcanan üründür. Geliştirme maliyetleri mininmum indirilir.

Hedefimiz büyük bir proje ama projeyi parçalara bölerek talep sahibine kullanabileceği, gelir elde edebileceği ürünler çıkartıyoruz. Agile metodolojisi de aynı süreçlere sahip olduğundan MVP ürün çıkarmada Agile metodolojisi biçilmiş kaftandır. Agile ile MVP ürün çıkartarak ara release’lerle ideal ürününüze ulaşabilir, ayrıca proje geliştirme sürecinden plandığınız ürünü dahi müşterilerin yorumlarına göre şekillendirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Scrum’da proje yöneticisi var mı?

Scrum’da scrum master, product owner ve development team dışında bir rol yok gözüküy…