Çalışanların optimum motivasyonda çalışması hem ürettikleri işin kalitesini hem de verimliliklerini etkilemektedir. Motivasyon ise sadece daha fazla maaş veya ek imkanlarla değil, kurumun yapacağı küçük dokunuşlar bile çalışanların motivasyonunu olumlu bir yönde etkileyecektir.

Scrum takımlarındaki motivasyonu optimum seviyede tutmak daha da zordur. Daha fazla efor sarfetmeli, daha fazla kafa yorulmalıdır. Çünkü hiç durmadan yaşanan bir süreç var. Bir sprint bitiyor hemen ardından diğeri başlıyor. Takımlara nefes bile alamıyor. Hele bir de nispeten küçük işler veya problemler çözülüyorsa takım üyeleri nefes bile alamadığı gibi iş tatmini anlamında da sıkıntı yaşayacaklar.

İş tatmini için;
Eğer hem proje hem de küçük isteklerin yapıldığı farklı takımlar var ise bu sorunu çözmek daha kolay. Küçük isteklerinin yapıldığı domain takımlarında ya küçük değişiklikler ya da problemler çözümü yapılır ki bir süre sonra buradaki çalışanlarda iş tatmini sıkıntısı doğacaktır. Proje takımlarında ise nispeten büyük karmaşık uzun soluklu işler, çalışanlar için de iş tatminini sağlayacaktır. Bu durumda bu takımlar arasında revizyonlar yapılır. Çalışanlar bir süre domain takımında bir süre de proje takımlarında çalışarak iş tatmini sağlanabilir. Proje takımlarında daha fazla deadline baskısı olacağından hem de çalışanlar domain takımlarında bir süre nefes alabilirler.

Takımların nefes alması için;
Biri bitip diğeri başlayan sprintler arasında oldukça yorulan takımlara bir günlük bir aktivite ilaç gibi geliyor. Bunu da takımların ve şirketin durumuna göre altı yada yılda bir yapmak faydalı olacaktır. Hem bu etkinlikte çeşitli etkinliklerle çalışanları deşarj ederken bir taraftan da şirketin bölümün vizyonunu çalışanlardan beklenenleri vurgulama fırsatı oluşmuş oluyor.

Takımların eğlenceli bir şekilde mücadele etmesi için;
Oyunsallaştırma, takımları hem eğlenmesini hem de mücadele ederek daha iyiye ulaşmalarını sağlayacaktır. Ayın takımı seçimleri ile Scrum’ın temelinde olan takım ruhu ön plana çıkartılabilir. Takım olarak başarı elde edilebileceği ve her zaman daha iyiye gidilmesi gerektiği bilinci aşılanabilir. Yine takım bilincinin oluşması için çeşitli rozetler verilebilir. Ayrıca bu tip etkinliklerde çalışanların/takımların verdiği tepkilere göre olumsuz rozetlerde verilebilir.  Bu rozet tipleri çok fazla çeşitlenebilir. Son olarak da takımların Agile ve Scrum bilgisini takım üyeleri geliştirebileceğinden bireysel olarak yürüyebilecekleri bir path hazırlanabilir. Belli bir puan toplayan x seviyesinden başlayarak puanlarına göre seviyelerini yükseltebilirler. Puanları da Agile yaklaşımları ile ilgili çeşitli kitapları,makaleleri okuyarak, video’ları izleyerek, podcast’leri dinleyerek vb. gibi yöntemlerle elde edebilirler.

Oyunsallatırma konusu oldukça geniş, bununla ilgili ileride yazılarım da olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Scrum’da proje yöneticisi var mı?

Scrum’da scrum master, product owner ve development team dışında bir rol yok gözüküy…