Bir IT çalışanının gözünden;

İşbiriminin aklına bir fikir gelir, IT ekibi gece gündüz  çalışır hayata geçirir, fakat reklamını yapan talep sahibi olur. IT çalışanlarının en çok dert yandığı konulardan biridir, “Abi yaptığımız işi anlatamıyoruz, ne yaptığımız bilinmiyor.” Bu cümleyi şimdiye kadar çalıştığım tüm kurumlardaki IT çalışanlarından duydum, bir IT çalışanı olarak da dile getirdim.

Bir iş birimi çalışanının gözünden;

IT çok abartılı zamanlar verirler, bizim istediklerimizle onların yaptıkları uyuşmaz, ek isteklerimizi çok küçük olsa bile yapmazlar, yaptıkları ürünlerde çok fazla hata yaparlar, bir yeri düzeltirken de başka bir yeri bozarlar.

Agile dönüşüm yapan ve Scrum çerçevesini uygulayan takımlarda bu tip yaşanan sorunlara kökten bir çözüm gelmektedir, Sprint Review toplantısı. İş biriminin de izleyici olarak yer aldığı takımın reklam yeri, şov sahnesi. İşin mutfağında  olanların çalışan yazılımlarını gösterdikleri gurur sahnesi.

Sprint Review toplantısı sprintin son günü takımın geliştirmesini yaptıkları yazılım veya yazılım parçacağının talep sahibine, paydaşlara sunduğu ve yorumları aldığı bir Scrum ritüelidir.  Mümkün olduğunca bol katılımlı geçmesi sağlanmalıdır ki takımın yaptığı reklamı birçok katılımcıya gösterilebilsin. Bu ritüelin bol katılımlı olması için Product Owner’ın ekstra çaba göstermesi gerekmektedir. Katılımcı sayısına uygun bir toplantı odası ayarlanmalı, katılımcılara zamanında bilgi verilmeli, hatta bir gün öncesinde hatırlatma geçilmelidir.

Bu ritüeldeki izlenim takımın, projenin imajı açısından önemlidir. Review öncesi 1 saati aşmamak kaydıyla bir hazırlık da yapılması gerekebilir. Takım çalışan yazılımı gösterirken kullanacağı dataları hazırlamalı, ortamın sorunsuz olmasını garanti altına almalıdır. Yoksa katılımcılar karşısında zor durumda kalabilir, çıkardığınız ürün çok kaliteli olsa da olumsuz bir imaj çizebilirsiniz.

Reklam için gerekli hazırlıkları tamamladık, sıra geldi reklam yapmaya. Geliştirmeyi yaptığınız yazılım parçası üzerinden demo sunumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor, sadece olması gereken case’leri değilde, farklı case’lerde de sistemin response’larını göstermeniz yaptığınız işe olan güveni gösterir. Hatta mobil gibi bir ürün üzerinde gösteriyorsanız direkt telefonu katılımcılara verebilir, onların test etmesini isteyebilirsiniz. Bu da güvenin en yüksek hali 🙂

Bu toplantının amacı paydaşlar tarafından ürün hakkında geri bildirimleri alıp ürünün pazardaki ihtiyacına maksimum adaptasyonunu sağlayabilmektir. Bu sebeple katılımcılardan mutlaka yorumlar gelecektir, bu yorumların ürünün gelişimi için bir fırsat olarak görüp gerekli olanların Product Owner tarafından product backlog’a eklenmelidir. Sprint Review boyunca Product Owner bol bol yorum almalı hatta paydaşların yaptıkları yorumların atlanmaması için takımdan bir arkadaşın da yorumları alması sonrasında Product Owner’ın yorumları ile birleştirilmesi oldukça iyi bir pratiktir.

Bir sonraki review toplantısında da Product Owner aldığınız yorumlarla ilgili aldığınız aksiyonlar hakkında özet bir bilgi verebilir. Bu hem katılımcıları memnun edeceği gibi takımın/projenin imajına pozitif bir etkisi olacaktır. Takıma olan güveni artıracaktır.

Foto: pankajghanshani.com
 • Banka şubesinde Scrum

  Scrum Guide’ın 2017 yılında yapılan güncellemesinde ise Scrum’ın yazılım dışı …
 • Retrospective pratiği – Starfish

  Sprint retrospective toplantısı, scrum takımlarının kişi, süreç ve kullandıkları uygulamal…
 • Scrumban in Software (English)

  First step of agile transformation is to decide which methodology to use. The most popular…
Load More Related Articles
 • Agile sihirli değnek değil

  Agile dönüşümlerinin başında birçok eğitim, workshop’lar düzenleniyor. Agile’ı…
 • Banka şubesinde Scrum

  Scrum Guide’ın 2017 yılında yapılan güncellemesinde ise Scrum’ın yazılım dışı …
 • Kişisel Agile

  22 yıldır Scrum hayatımızda. Çoğunlukta da yazılım geliştirme alanında kullanıldığı ile il…
Load More By mlap
 • Banka şubesinde Scrum

  Scrum Guide’ın 2017 yılında yapılan güncellemesinde ise Scrum’ın yazılım dışı …
 • Retrospective pratiği – Starfish

  Sprint retrospective toplantısı, scrum takımlarının kişi, süreç ve kullandıkları uygulamal…
 • Plansız işlerin yönetimi

  Sprint planlama toplantısında mümkün olduğunca tüm işler planlanmaya çalışılır ama takıma …
Load More In Scrum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Agile sihirli değnek değil

Agile dönüşümlerinin başında birçok eğitim, workshop’lar düzenleniyor. Agile’ı…