Agile Portal

Artık Scrum uygulamıyoruz

Şimdiye kadar içinde bulunduğum dönüşümler de bir süre sonra duyduğum cümlelerden birisi. Artık bir Scrum uygulamıyoruz veya Xce Scrum uyguluyoruz. X yerine de bulunduğu kurumun ismini koyuyor.

Sebeplere gelirsek;

  • Scrum’da deadline yoktur, biz de deadline baskısı var.
  • Scrum’da yönetici yoktur, biz de yönetici var.
  • Yönetici sprint ortasında bize ek iş getiriyor.
  • Yönetici bizim işlerimize karışıyor.
  • Bizden deadline istiyorlar.
  • Yönetici refinement’a geliyor.
  • Review toplantısında yönetici bize zor soruları paydaşların yanında soruyor.

Yukarıdaki sebepler yazarken aklıma gelenler, bunlara ek olarak birçok madde daha eklenebilir.

Scrum, 12 sayfalık bir dokümantasyonda temel sınırları belirtilmiş bir çerçevedir. Bu çerçevede belirtilenler uygulanmalıdır. Sadece 12 sayfalık bir dokümantasyonla yeni çalışma şeklimizdeki tüm case’leri belirleyebilmemiz mümkün değildir. Agile manifesto da yer alan prensipler gözönünde bulundurarak çeşitli pratikler ve teknikler geliştirerek çerçevenin için doldurulmalıdır.Hatta bu konu da Jeff Sutherland Scrum Guide için özellikle yarım bıraktık diyor.

Geliştirilen pratikler de hem şirket kültürüne hem takımın yapısına göre şekillenebilir. Scrum Guide’da yer alan çerçeve kuralları ve Agile prensipler dikkate alınarak pratikler geliştirmek kurumun veya takımın Agile uygulamasına ters değildir. Hatta mutlaka kurumun sağlıklı bir şekilde Agile yaklaşımlarla çalışabilmesi için bu pratikleri geliştirmek gerekiyor.

Scrum veya diğer çerçeveler kurumun Agile olabilmesi için bir araçtır. Araçların amaç haline gelmemesi de önemli.

 

Image: unsplash.com

Muhammed Lap

Bankacılık ve telekomünikasyon sektöründe 14+ yıldır sistem uzmanı, iş/sistem analisti, product owner, scrum master, agile proje yöneticisi ve agile koç rollerinde çalışmıştır. Elde ettiği tecrübeyi ise kurduğu AgilePortal.net’de paylaşmaktadır.

Add comment