Home Dönüşüm Yönetimi Gemba Walk (Talk) nedir?

Gemba Walk (Talk) nedir?

Muhammed Lap
0 comment 49 views

Birçok Agile ve Lean ile ilgili kelimelerinin kökeni gibi Gemba da Japonca bir kelimedir. “İşin yapıldı yer, değerin üretildiği yer” anlamına gelmektedir. Gemba Walk ise olay yerine gidilerek olup biteni ilk ağızdan dinlemeyi, öğrenmeyi ifade eden yalın yaklaşımın bir parçasıdır.

Liderlerle değer üretenlerin bir araya gelerek sohbet etmesi, yakından iletişim kurması, süreçle ilgili bilgi edinmesi, yaşanan sorunlar var ise onları ilk ağızdan dinleme fırsatı veren takımların motivasyonunu artıran bir etkinlik olarak düşünebiliriz.

Gemba Walk’un 3 ana unsuru bulunmaktadır.

Go and See: Değerin oluştuğu yerde sürecin gözlenmesi, iyileşme fırsatlarını ve varsa israf noktalarının farkedilmesidir.

Ask Why: Bu etkinliklerde lider konuşmaktan çok daha fazla dinlemeyi tercih eder. Aktif iletişim ile süreci detaylı olarak gözlemleyerek iyileşme ve israf noktalarını anlar.

Respect The People: Gemba Walk sırasında liderin takımı ziyaret etmesi bir patron yürüyüşü olarak algılanmamalıdır. Takımı sorgulamaya gelindiği şekilde bir hava estirilmemesi gerekir. Bu etkinliklerde lider insanlara değil, sürece, israf ve iyileşme noktalarına odaklanılmalıdır.

Gemba Walk’u liderlerin takımlarla etkin iletişim kurma fırsatı olarak da değerlendirilebilir. Sorun var ise ekiplerle beraber çözüm yollarını bulmak, sürekli iyileştirme yani Kaizen kültürünü de destekleyen bir yaklaşım olacaktır. Liderin vermek istediği mesajları da ilk ağızdan takıma iletme imkanını da sağlayacaktır.

Aynı zamanda çalışan bağlılığını ve motivasyonu artıran unsurlardan da olduğunu düşünüyorum. Çalışanın liderlerle yakın iletişimi, çözüme dahil edilmesi, fikirlerini direkt olarak dile getirmesi hem çalışan bağlılığını hem de motivasyonu artıracaktır.

Peki hep Walk dedik ama Talk kelimesi nerden çıktı derseniz de uzaktan çalışma ile birlikte çeşitli uzaktan görüşme uygulamaları ile ilgili bu kelimeyi ekledim.

Leave a Comment

KAIZENHUB.COM.TR

AGILEPORTAL.NET

KAIZENKIDS.COM.TR

© Copyright 2023 AgilePortal.net | Powered By Kaizen Hub | Designed by MLAP