Home Liderlik Agile lider kimdir?

Agile lider kimdir?

Muhammed Lap
0 comment 20 views

Agile takımlar kendi kendine organize olan hatta Scum Guide’ın 2020 güncellemesi ile bu durumu bir tık daha ileri götürerek kendi kendini yöneten bir yapıdadır. Kendi kendine yöneten bir takımsa lidere ihtiyaç var mı? Bu soru her Agile dönüşüm başında sık sık duyduğumuz hatta tartışmalara sebep olan bir sorudur.

Agile Lider aslında bir kişi de olmayabilir, takımda herhangi biriside birden fazla kişi de Agile liderlik yapabilir. Yalnız bu yazımda Agile Lider olarak takımı yöneten rolün yaptığı liderlikten bahsedeceğim.

İlk olarak Agile Lider kimdire baktığımızda; Ekibin maksimum verimle üretim yapacağı ortamı sağlayan role Agile Lider diyebiliriz. Çok kısa bir açıklama oldu ama bu ortamı sağlamak hiç de kolay değil.

Agile Lider, yol gösterici olmalıdır. Kurumun, birimin stratejisine ve vizyonuna hakim, ekibini de buna odaklayabilmelidir. Ekibine büyük resmi gösterebilmeli, vizyona yön verecek doğru kararları ekiple beraber alabilmeli yalnız detaylarda da ekibe karar alabilecekleri ortamı sağlamalıdır.

Agile Lider, verilerin, fikirlerin, gelişmelerin şeffaf bir şekilde paylaşıldığı bir ortamı sağlamalıdır. Kendini şeffaflıkla açıklıkla gelişmelerden, fikirlerinden düşüncelerinden samimiyetle bahsedebilmeli, ekibin de bu paylaşımları yapabilmesi konusunda teşvik edebilmelidir. Bu güven ortamını sağlayan lider mevcut durumu net gördüğü gibi alınması gereken kararları da daha doğru alacaktır.

Agile Lider, ekibini motive edebilmelidir. Futbolu düşünün motive olmayan dünyaca iyi isimlerin oluşturduğu ekip dahi başarısız olabiliyor. Daniel Pink’in Drive kitabında bahsettiği gibi motivasyon sadece maddi bir durum değildir. Agile Lider, ekibini motive edecek otonomiyi verebilmeli, ortak amacı tasvir edebilmelidir.

Agile lider, ortak anlayışı geliştirmelidir. Aslında bahsettiğim otonomiyi doğru bir şekilde delege eden, amacı belirleyen ve şeffaf iletişimin gerçekleştiği ortamı saplayan lider ortak anlayışı geliştirmiştir. Yalnız ayrıca da vurgulamakta fayda olduğunu düşündüğüm bir unsur. Lider ile ekibinin anlayışı sorunlara, işlere yaklaşımı ortaklaştırıls

Leave a Comment

KAIZENHUB.COM.TR

AGILEPORTAL.NET

KAIZENKIDS.COM.TR

© Copyright 2023 AgilePortal.net | Powered By Kaizen Hub | Designed by MLAP