Home Dönüşüm Yönetimi Agile takımın tekrar oluşturulması

Agile takımın tekrar oluşturulması

Muhammed Lap
0 comment 12 views

Bir süre Scrum, Kanban vb. metot/çerçeve ile çalışan takımlar zaman zaman reorganize olarak farklı sorumluluk alanları ile Agile yolculuklarına devam edebilirler.

Reorganize olan takımla beraber gerçekleştirilecek aktivitelerle agile dönüşümün sürekliliği ve oluşturduğu heyecanın devamlılığı sağlanabilir. Aşağıdaki aktiviteler yeni bir takım kurulumu ile neredeyse aynıdır. Yalnız burdaki etkinliklerden bazılarına takım durumuna göre ihtiyaç olmayabilir.

Sorumluluk alanı bilgilendirmesi: Takımın sorumluluk alanı ile ilgili herkesin aynı bilgi de olabilmesi için olmak için sorumluluk alanı ile ilgili bilgi verilmesi ve soru işaretlerinin giderilmesi gerekmektedir.

Vizyon oluşturulması: Vizyon, takım üyelerini ortak noktada buluşturan amacı, varmak istediği hedefi belirtmektedir. İyi bir vizyon kısa, öz ve ilgi çekici olmalıdır. Temel anlamda takımın ne yaptığı ve sağladığı faydanın bilgisini içermektedir.

Takım isminin ve logosunun belirlenmesi: Takım üyeleri tarafından takımı temsil eden bir isim ve logo belirlenmektedir. Bir süre sonra takım üyeleri ile özdeşleştiğinden herkesin hemfikir olması önemli.

Scrum Master/Kanban Master seçimi: Bu seçim aşaması kuruma göre değişiklik göstermektedir. SM veya KM yönetim tarafından atama şeklinde belirlendiği gibi takım tarafından da seçilebilmektedir. Eğer takım tarafından seçilecekse SM/KM rol ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirebilecek takım üyesi seçilmelidir.

Çalışma antlaşması: Takım üyelerinin kendi içindeki iletişimi, çalışma yöntemleri kullandıkları uygulamalar, çalıştıkları ortam gibi konuları baz alarak anlaşmaya vardıkları maddeler topluluğudur. Çalışma antlaşması herhangi bir karışıklık olması durumunda referans gösterecekleri maddelerdir. İhtiyaca göre de düzenlenebilir.

Takım olma etkinliği: Örnek olarak Yetkinlik Pazarı tekniğini konuşabiliriz. Takım üyelerinin birbirini daha iyi tanıdıkları bir etkinliktir. Her bir takım üyesi belirgin yetkinliklerini, paylaşmak istediği gizli yetkinliklerini ve öğrenmek istediklerini takım arkadaşları ile paylaşmaktadır.

Definition of Done setinin belirlenmesi: Takımın yaptıkları işi tamamlanması için yapmaları gereken fonksiyonların oluşturduğu settir. Yapılan işin kalite standartını da ortaya koyduğundan herbir fonksiyonun detaylı değerlendirilmesi ve sınırlarının da belirlenmesi gerekmektedir. Böylece takım ve paydaşlar açısından işin tamamlanma kriteri aynıdır ve şeffaf bir şekilde de belirtilir.

Leave a Comment

KAIZENHUB.COM.TR

AGILEPORTAL.NET

KAIZENKIDS.COM.TR

© Copyright 2023 AgilePortal.net | Powered By Kaizen Hub | Designed by MLAP