Home Scrum & Kanban Sprint kavramı

Sprint kavramı

Muhammed Lap
0 comment 14 views

Scrum Guide sprintte bir etkinlik olarak adlandırmaktadır. Takımın gerçekleştirdiği herbir etkinlik, aktivite hepsi sprint içinde gerçekleştirebilmektedir. Bir nevi üretimin gerçekleştirildiği takımın kalbinin attığı yerdir diyebiliriz.

Sprint’in süresi karmaşıklığı azaltmak ve tutarlı olabilmek için sprint süresi sprintten sprinte değişiklik göstermemelidir. 1 ay veya 1 ayda daha kısa bir süre sprint süresi olarak belirlenir.

Takımın koşacağı sprint süresi belirlenirken dikkat edilecek noktalar;

  • Sprint süresi takımın sorumlu olduğu üründeki değişime adaptasyon süresi olarak belirlenebilir. Değişime adaptasyon süresi ise takımın ürettiği yazılım parçacağının geliştirme süresi olarak düşünülebilir.
  • Agile dönüşümün başında takımların zorlandıkları konulardan birisi de analiz, yazılım ve test fonksiyonlarının paralel olarak çalışmasıdır. Çünkü alışkanlıklarımız bu uzmanlık alanlarının sıra ile aksiyonlarını alması şeklindedir. Kolay olan 1 aylık sprint süresini belirlemek olabilir yalnız bu çalışma şeklinin alışkanlık haline gelmesi 2 haftalık sprint ile başlanabilir.
  • Yukarıdaki maddeye ek olarak zorlanılan konulardan birisi de PBI’ları küçük maddelere bölünmesi. DoD kriterlerine göre PBI’ların bölünmesi alışkın olunmadığından zorlanılmaktadır. Daha küçük parçalara bölünmesi için daha fazla iletişime, fikirlerin belirtilmesine ihtiyaç var. İşleri küçük parçala bölünmesi güçlendirilmesi gereken bir kas olduğu için 2 haftalık sprint ile başlanması güzel bir pratiktir.

Scrum takımı boyunca ilerleyişi burndown chart’ları ile takip ederek ilerleyişle ilgili kararlar alabilir. Sprint hedefinin geçersiz hale geldiği zaman da ise sprintin iptalini gerçekleştirebilir. Sprint iptali ise sadece Product Owner’ın yetkisi dahilindedir.

Bir sprint bittiği zaman da diğeri hemen başlar.

Leave a Comment

KAIZENHUB.COM.TR

AGILEPORTAL.NET

KAIZENKIDS.COM.TR

© Copyright 2023 AgilePortal.net | Powered By Kaizen Hub | Designed by MLAP