2 haftalık sprint bir Sprint planlama toplantısı ile başlar. Sprint planlama toplantısının ilk NE kısmında Product Owner önceliklendirilmiş, refine edilmiş product backlog’u üzerinden takıma yapılacak işleri anlatır. Takım da her bir product backlog maddesine story point’ini belirleyerek commit edeceği işleri belirler. Planlama toplantısının ikinci NASIL kısmında ise takım yapacağı işlerin yapılış yöntemini belirler. Bu aşamada özellikle flipchart veya tahta kullanarak görselleştirebilirse daha sağlıklı iletişim kurulabilir. Sprint planlama toplantısının çıktısı ise güncellenmiş product backlog ve sprint backlog (taskboard)’dur.

Sprint boyunca her gün Daily Scrum‘la tüm takım üyeleri birbirlerine update bilgileri paylaşır ve günlerinin planını yaparlar. Her bir daily scrum sonrası ise sprint’deki durumlarını gösteren burndown chart’ları günceller, alınması gereken aksiyonları değerlendirirler.

Kaliteli bir planlama toplantısı içinde mutlaka refinement yapılmalı, hatta incremental refinement yapılmasın şiddetle tavsiye ederim. Yani 2 haftalık bir sprintte en az 2 adet refinement toplantısı için takımın bir araya gelmesidir. Bu toplantılar öncesi Product Owner tarafından hangi PBI’ların refine edileceğini belirtmesi gelen kişilerin hazırlık olmasını sağlayacaktır.

Sprintin son günü ilk olarak  Sprint Review toplantısı gerçekleştirilir. Takımın yaptığı işin reklamı olan tüm paydaşlara çalışan yazılımın gösterildiği bir ritüeldir.

Sprint son günü son olarak olarak ise Sprint Retrospective toplantısı gerçekleştirilir. Sadece takım üyelerinin katıldığı bu ritüel de takım üyeleri kişileri, süreci, çalıştıkları ortamı değerlendirerek daha iyi olmalarını sağlayacak aksiyonları belirlerler.

Load More Related Articles
 • Agile sihirli değnek değil

  Agile dönüşümlerinin başında birçok eğitim, workshop’lar düzenleniyor. Agile’ı…
 • Banka şubesinde Scrum

  Scrum Guide’ın 2017 yılında yapılan güncellemesinde ise Scrum’ın yazılım dışı …
 • Kişisel Agile

  22 yıldır Scrum hayatımızda. Çoğunlukta da yazılım geliştirme alanında kullanıldığı ile il…
Load More By mlap
 • Banka şubesinde Scrum

  Scrum Guide’ın 2017 yılında yapılan güncellemesinde ise Scrum’ın yazılım dışı …
 • Retrospective pratiği – Starfish

  Sprint retrospective toplantısı, scrum takımlarının kişi, süreç ve kullandıkları uygulamal…
 • Plansız işlerin yönetimi

  Sprint planlama toplantısında mümkün olduğunca tüm işler planlanmaya çalışılır ama takıma …
Load More In Scrum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Agile sihirli değnek değil

Agile dönüşümlerinin başında birçok eğitim, workshop’lar düzenleniyor. Agile’ı…